O nas


Biuro architektoniczne DD ARCHITEKCI powstało w Gliwicach w 2011 r. a od roku 2013 mieści się w Katowicach. To Śląsk jest miejscem narodzin i inspiracji dla tego przedsięwzięcia. Jednak duży wpływ na naszą prace ma stolica Gór Świętokrzyskich, czyli Kielce. To połączenie tych dwóch energii tych miejsc napędza nasze biuro. Tradycja, historia, ludzie i niepowtarzalny klimat tych przestrzeni ma ogromny wpływ na naszą prace. Te miejsca tworzą naszą tożsamość i od zawsze kształtowały nasz sposób myślenia.

Architekt Dariusz Dudek założył pracownie DD ARCHITEKCI z potrzeby niezależności i stworzenia miejsca gdzie tworzyć się będzie prawdziwą, szczerą architekturę, której wyznacznikiem nie jest wyłącznie aspekt finansowy, ale potrzeba robienia rzeczy kreatywnych, potrzebnych i po prostu wartościowych. Dziś projektujemy dla prywatnych inwestorów oraz firm z Polski i zagranicy. Bierzemy udział w różnorodnych konkursach i współpracujemy z innymi biurami. Od 2008 roku mieliśmy przyjemność i zaszczyt współpracować i pobierać nauki od architekta Stanisława Niemczyka, co odmieniło nasze spojrzenie na architekturę i sposób podejścia do zawodu architekta.

Tworzymy projekty w każdej skali od wnętrz, poprzez domy jednorodzinne aż po budynki przemysłowe i użyteczności publicznej. Zawsze jednak przyświecają nam te same zasady i idee, jak logika rozwiązań, pragmatyzm, prostota, funkcjonalność, profesjonalizm i ekonomia budynku, ale także czynniki takie jak odczuwanie i zmysłowość architektury. Poszukujemy zawsze najlepszych rozwiązań ale i genius loci danej przestrzeni.
Te zagadnienia wraz z szacunkiem i wiedzą dotyczącą materiałów czyli materii twórczej oraz kontekstu miejsca składają się na naszą filozofię projektowania.
Nasza praca jest naszą pasją a architektura, naszym życiem.

Filozofia

Filozofia w architekturze jest newralgicznym zagadnieniem w którym ścierają się skrajne postawy, od prac pozbawionych jakiejkolwiek myśli po przeintelektualizowane awangardowe projekty nie mające nic wspólnego z rzeczywistością i życiem człowieka ­­­.
Architekci zapomnieli, że słowo filozofia z greckiego znaczy „umiłowanie mądrości„ a jakże często tej zwykłej mądrości w projektach brakuje. Naszym zdaniem rzeczy pozbawione myśli są puste i bardzo szybko stają się bezwartościowe, tak jak nasze życie.

W naszym biurze nie ma ściśle określonych idei, czy manifestów , wierzymy że architektura jest poszukiwaniem. Nasze refleksje i przemyślenia łączą się z prostymi pytaniami o człowieka, przestrzeń, miejsce i architekturę, które pozwalają nam poszukiwać i odnajdywać sens i porządek otaczającego nas świata, pewnej całości i sensu ludzkiego istnienia.

Pięknie ujął to architekt Stanisław Niemczyk w słowach „o dialogu pomiędzy stwórcą a człowiekiem i otrzymanym przez to prawie i obowiązku odpowiedzialnego zarządzania otaczającą nas przestrzenią” ,że architektura to wspólne dobro (każdy z nią obcuje, czy tego chce czy nie), kulturowy element przestrzeni, a więc to miejsce gdzie duch (dusza) człowieka znajduje spokój i inspiracje.
Te słowa są nam bardzo bliskie i zawsze przypominają o odpowiedzialności, znaczeniu i sensie tego co robimy. Pozwala nam to kroczyć konsekwentnie obraną drogą, choć w świecie rządzonym przez pieniądze, rzeczy banalne, jest to bardzo trudne i nikt nie ustrzega się błędów. Jednak te zmagania i odnajdywanie na nowo tego co istotne, wartościowe i prawdziwe nadaje sens naszej pracy.

W naszych projektach zawsze bierzemy pod uwagę takie rzeczy jak miejsce, materiał, pragmatyczne funkcjonowanie i odczuwanie. W rezultacie powstaje nie obiekt, ale przestrzeń na to co naprawdę najważniejsze. Bo to co najbardziej wartościowe w architekturze to nie to co widać na powierzchni, ale piękno ukryte głębiej, bardziej złożone.
W naszej pracy bardzo ważnym zagadnieniem jest materiał. Najlepszy to taki który podlega procesowi starzenia się: drewno, kamień, beton, czy blacha. Ten proces pozwala mu wpasować się w miejsce, daną przestrzeń. W każdym materiale interesuje nas jego pochodzenie, właściwości, jakie ma cechy, jaki jest jego charakter a przede wszystkim jak odczuwa go człowiek. Jednym słowem interesuje nas zmysłowość materiału.

Duży wpływ na naszą pracę ma tradycja, odkrywanie istoty różnych obiektów z przeszłości, ich funkcji , konstrukcji, sposobu użycia materiału i dopiero na końcu formy, która wypływa z czterech poprzednich czynników.
Bardzo istotny jest dla nas również kontekst danego miejsca, jego klimat, porządek i funkcjonowanie. Podchodzimy zawsze z szacunkiem i zrozumieniem do danej przestrzeni, która przez lata a czasem stulecia rządziła się swoimi naturalnymi, racjonalnymi prawami. Rolą architekta jest kreowanie zrównoważonego rozwoju który jest kontynuacją naturalnych rozwiązań i często przywróceniem dobrej przestrzeni dla życia człowieka. Dla nas wszystkie odpowiedzi na pytania projektowe zawarte są w zastanej substancji.

Wreszcie zagadnienie człowieka i jego relacji z otaczającym go światem. Najbardziej złożone i trudne , mimo setek książek, opracowań i filozoficznych dyskusji. Wszystko to robione jest w poszukiwaniu równowagi, spokoju ducha i szczęścia. Staramy się pamiętać, że architekt jest rzemieślnikiem który swoją pracą nie tylko zarabia na chleb, ale sprawia, że ludzkie codzienne życie jest po prostu lepsze. Dlatego tak ważny jest szacunek pomiędzy inwestorem, architektem i wykonawcą, który jest fundamentem dobrej współpracy i czynnikiem niezbędnym do tworzenia rzeczy wartościowych i pięknych. O tej relacji i związanej z nią odpowiedzialnością każdy musi pamiętać i być świadomym w twórczej pracy jaką jest budowanie.

Zespół

mgr inż. arch. Dariusz Dudek

kierownik pracowni / prezes zarządu spółki

Współpracownicy architektura:

mgr inż. arch. Magdalena Kozik-Niesterok
mgr inż. arch. Beata Czechowicz
Maciej Mierzwa

Konstrukcja:

inż. bud. Urszula Jonderko
inż. bud. Michał Gawroński
inż. bud. Krzysztof Wawrzyniak

Instalacje elektryczne:

inż. elektr. Jan Traczyk
inż. elektr. Marek Jagoda

Instalacje sanitarne:

inż. sanit. Tomasz Bieniek

Referencje

Inspiracje

Start typing and press Enter to search