Notice: Undefined variable: stripteaser in /home/ddarchit/www/wp-content/themes/DD/page.php on line 48

Kim jest architekt?
Architekt to zawód prestiżowy, jednak czym jest dokładnie? Czym różni się architekt wnętrz od ruralisty albo urbanisty? Czym zajmuje się architekt i dlaczego to zawód interdyscyplinarny?architektura

Wielu ludzi marzy żeby zostać architektem, jednak bez odpowiedniej wyobraźni i talentu ciężko jest być dobrym w tej pracy dlatego oprócz ogromnych chęci, ta praca wymaga także odpowiedniego wykształcenia i doświadczenia.
Architektura to zawód twórczy, czasami nawet artystyczny, który wymaga fachowej i specjalistycznej wiedzy z przedmiotów ścisłych. Architekci decydują o tym jak będzie wyglądał ostateczny kształt budynków i są uważani za ich autorów.

Czym zajmuje się architekt?
Praca architekta zaczyna się od konsultacji z klientami aby uzyskać odpowiednie informacje dotyczące szczegółów przyszłego projektu. Ustalane są m.in. koszty, funkcjonalność pomieszczenia lub budynku a także jego ewentualny wygląd. Następnie przeprowadzane są badania czy dany projekt jest wykonalny oraz przygotowywana jest analiza finansowa jego wykonania. Następnie, w zależności od specjalizacji architekta przygotowywane są odpowiednie rysunki i szkice przy pomocy specjalistycznych programów projektowych. Kolejnym etapem jest przygotowanie planu, na którym zostaną zamieszczone konkretne prace budowlane a następnie zarządzanie całym projektem budowy. Architekt zajmuje się również reprezentowaniem klienta podczas zawierania umów, które dotyczą budowy. Następnie regularnie i na bieżąco sprawdza i nadzoruje daną budowę a także ocenia projekty. W zależności od projektu doradza w sprawie prawa budowlanego a także szczegółów wizualnych.

Architekt architektowi nierówny
Praca architekta to bardzo zróżnicowane kompetencje i specjalizacje. Możemy wyróżnić kilka rodzajów architektów, którzy zajmują się różnymi dziedzinami architektury:

Architekt wnętrz
Architekt wnętrz, jak sama nazwa wskazuje zajmuje się projektowaniem wnętrza. Najważniejsze w tym rodzaju architektury jest przystosowanie wnętrz w taki sposób aby ludzie mogli się w nich swobodnie poruszać. Ogromne znaczenie ma tutaj funkcjonalność danego pomieszczenia i ergonomiczne ułożenie konkretnych mebli czy urządzeń. W zależności czy będzie to sypialnia, salon, kuchnia czy też pokój dla dziecka czy nawet plac zabaw projekt powinien być dostosowany do konkretnych potrzeb.

Architekt krajobrazu
Architekt krajobrazu zajmuje się wykonywaniem projektów na zewnątrz, np. parki, ogrody, skwery. Projekty powinny być dostosowane do rodzaju gleby, ukształtowania terenu a także panującego w danym obszarze klimatu. Architekt krajobrazu powinien posiadać bogatą wiedzę dotyczącą roślin, ich upodobań i tego czy nadają się do posadzenia w danym miejscu. Projekty powinny wpisywać się w krajobraz, być ergonomiczne a także uwzględniać funkcjonalność i potrzeby przyszłego użytkownika. Umieszczenie w ogrodzie oczek wodnych altanek, rzeźb, fontann czy też sadzawek, to wszystko i wiele więcej wpisuje się w zawód architekta krajobrazu.

Ruralista
Architekt ruralista to inaczej architekt terenów wiejskich. Specjalizuje się w zakresie planowania przestrzennego wsi i terenów wiejskich. Oprócz projektowania obszarów rolnych zajmuje się także projektowaniem ośrodków wypoczynkowych i okolicznych terenów. Projektuje również tereny pozamiejskie, niezbudowane a także przedmieścia.

Urbanista
Architekt urbanista zajmuje się szeroko pojętymi przestrzeniami miejskimi. Do jego obowiązków należy planowanie miast, ulepszanie miejskich przestrzeni, oraz podnoszenia w przestrzeniach zurbanizowanych jakości życia. Urbaniści posiadają sporą wiedzę o miastach po to aby inwestycja w ich rozwój przyniosła zamierzony skutek. Urbanistami mogą zostać także geografowie, socjologowie czy też ekonomiści.

Wybór architekta
Architekt musi posiadać widzę z psychologii, socjologii i rysunku a takżę talent plastyczny i wyobraźnię przestrzenną. Musi biegle posługiwać się programami takimi jak AutoCad, 3DMax lub ArchiCad. Żeby zostać architektem nie wystarczą chęci, bo należy też posiadać talent i zmysł artystyczny oraz charakteryzować się wyczuciem estetyki. Jeżeli zatem potrzebujemy skorzystać z usług architekta warto wybrać wykształconego i przede wszystkim doświadczonego specjalisty, który posiada biuro projektowe i może się wykazać wieloma przeszłymi projektami, a będziemy mieli pewność że nasza inwestycja będzie dopięta na ostatni guzik.