Budynek mieszkalny wielorodzinny | data wrzesień 2022 | typ projekt budowlano-techniczny | miejsce Wieliczka| powierzchnia 5200 m2

W zeszłym roku zaprojektowaliśmy dla SiM Małopolska dwa budynki mieszkalne wielorodzinne.

SIM Małopolska jest wspólnym projektem szesnastu małopolskich gmin i Skarbu Państwa, stworzonym jako odpowiedź na potrzeby mieszkaniowe lokalnych społeczności. Zadaniem jej jest rozwiązanie problemu niedoboru mieszkań dla młodych ludzi napotykających trudności z uzyskaniem kredytów w bankach a dysponujących zdolnością czynszową. W obecnym czasie to bardzo istotny problem społeczny.

Prezentowany budynek zlokalizowany będzie w województwie małopolskim, a dokładnie w Wieliczce przy ul. Jasnej. Założeniami tego projektu był skromny budżet maksymalna intensywność zabudowy oraz atrakcyjność architektury. Sprzyjało to prostym i logicznym rozwiązaniom, zarówno jeśli chodzi o funkcjonalność jak i formę obiektu.

elewacja północna

IDEA
Pomysł na budynek wziął się z wykorzystania istniejącej na działce skarpy, w którą wkomponowaliśmy obiekt wykorzystujący różnicę terenu. Rzut w formie litery „L” pozwolił nam na możliwość kontynuowania drogi dojazdowej poprzez wnętrze budynku, dzięki czemu uzyskaliśmy  płynną komunikację i maksymalnie efektywny parking podziemny.

Plan zagospodarowania terenu

FUNKCJA : Inwestycja ta składa się z IV kondygnacji naziemnych z poddaszem użytkowym i garażem podziemnym od strony północnej. Na kondygnacji -1 (częściowo podziemnej) znajdują się również wejścia do budynku i szyby windowe.

Rzuty pięter są zaprojektowane w prostym układzie korytarzowym z balkonami od strony południowej i zachodniej. Przewidziano 4 rodzaje mieszkań o powierzchni od 35 m2 do 70m2 z czego na najwyższej kondygnacji znajdują się tylko mieszkania dwu- i trzypokojowe. Kawalerki zostały zaprojektowane na każdym z pozostałych kondygnacji

oraz przystosowane są dla osób niepełnosprawnych. Cały budynek w stu procentach przystosowaliśmy dla osób niepełnosprawnych, by mogły swobodnie poruszać się po całym jego obszarze.

widok od strony głównej ulicy

FORMA : Tym projektem udowadniamy, że dobra architektura wcale nie musi być droga i może być dostępna dla każdego a budynek wielorodzinny może być interesujący i estetyczny. Forma bryły jest bardzo prosta i lapidarna.

Elewacja w kolorze białym z ciemnymi wstawkami odpowiadającymi rodzajowi mieszkania, płynnie przechodzą kolorystycznie w formę dachu.Prosty układ balkonowy ze stalowymi białymi barierkami od strony  południowej nadaje rytm elewacji. Od strony północnej i wschodniej zaprojektowaliśmy klatki schodowe ze szybami windowymi

nawiązującymi do stylu modernistycznego. Całość założenia dopełniają plac zabaw, boisko sportowe w przestrzeni zielonej.

elewacja południowa

PODSUMOWANIE : Mimo wszelkich ograniczeń powstał budynek prosty, funkcjonalny i wykorzystujący w stu procentach potencjał działki. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w projekcie, który był wymagający architektonicznie a jednocześnie ważnym społecznie.

rzut kondygnacji podziemnej i powtarzalnej

widok od strony wjazdu z drogi głównej

Start typing and press Enter to search