Przebudowa budynku biurowo magazynowego na piekarnię | data grudzień 2013 | typ budynek produkcyjny | miejsce Katowice Szopienice | powierzchnia 500m2
Budynek znajduje się w dzielnicy Katowic , Szopienice w niewielkiej odległości od jej centrum tuż nad rzeka Rawą. Jest to bardzo interesująca przestrzeń o typowo Śląskim klimacie i charakterystycznej zabudowie i tworzy swoisty odrębny organizm tak częsty dla dzielnic które były kiedyś niezależnymi osadami i zostały wchłonięte przez rozrastające się miasto.W miejscowym krajobrazie przeważają takie materiały jak cegła , czerwona dachówka i oksydowana miedź , wszystko pokryte oczywiście solidną warstwą patyny i historii.
Głównym celem projektu było przystosowanie i przebudowa istniejącego budynku biurowo-magazynowego na potrzeby nowoczesnej piekarni.
Nasze działania zaczęliśmy od wycięcia elementu o kształcie sześcianu, dzięki czemu wytworzyliśmy przestrzeń wejścia , pomieszczeń socjalnych oraz biur , otwartą na część działki gdzie znajdować się będzie zieleń , główny parking i brama wjazdowa .
Przy dyskusji o kształcie i materiale ciągle towarzyszyła nam myśl o przywróceniu tego budynku będącego zupełnie obca tkanką , dla istniejącej przestrzeni , miejsca bardzo charakterystycznego , w taki sposób aby zaczęło prowadzić z nią dialog i w konsekwencji się z nią zasymilowało. Przestał być dla otoczenia po prostu obcy.Wtedy zrodził się pomysł przeszczepienia materiału miedzi /stali z okolicznych budynków na te elementy elewacji za którymi dokonujemy zmian we wnętrzu budynku w ten sposób aby obiekt stał się jedną spójną całością a materiał który podlega ciągłej reakcji z otoczeniem stał się kartą na której zapisany zostanie nowy rozdział historii tego obiektu. Dlatego stworzyliśmy dwa stalowe elementy które nie jako dopełniają całość która dzięki temu bardzo dobrze wpisuje się w kontekst Szopienic.
Kolejnym pomysłem było wykorzystanie czerwonej cegły , która ciągle pojawiała się w naszych głowach i rozmowach . Chcieliśmy jednak uniknąć oczywistego rozwiązania jakim było by wykorzystanie jej na elewacji , dlatego zdecydowaliśmy się zastosować ją we wnętrzu czyli przestrzeni której , klimat , odczuwanie i funkcjonalność są w tym projekcie najważniejsze.
Na końcu wpadliśmy na idee wykorzystania istniejącego , zniszczonego ogrodzenia z białej cegły również przez dopełnienie go elementami cegły czerwonej . W konsekwencji uzyskaliśmy w naturalny sposób przepis /diagram tego obiektu który wygląda w bardzo prosty sposób :
cegła/ stal/ cegła
Kolejny raz upewniło nas to że większość o ile nie wszystkie odpowiedzi zawarte są w istniejącej tkance , przestrzeni , miejscu i architekturze a naszym zadaniem jest jedynie zadawanie odpowiednich pytań i na nowo układanie pewnych elementów.