Konkurs na pawilon SARP | data marzec 2016 | typ projekt konkursowy | miejsce Katowice | powierzchnia 120m2

pawilon-SARP-2

Głównym założeniem koncepcji było stworzenie obiektu jak najbardziej przeziernego i subtelnego, tak aby elewacja budynku w którym znajduje się KluboGaleria była maksymalnie widoczna a wnętrze lokalu nie traciło kontaktu z ulica Dyrekcyjną. Staraliśmy się aby obiekt prowadził dialog z istniejącą substancją architektoniczną i otaczającą ją tkanką miejską.
Pawilon ma formę prostego, maksymalnie ażurowego prostopadłościanu o wymiarach 1100x280x445cm wykonanego w konstrukcji stalowej, która pomalowana jest na biało. Ściany zewnętrzne wykonane są z nowoczesnego poliwęglanu komorowego. Prosta forma i wyżej wymienione materiały sprawiają, że obiekt jest lekki i maksymalnie przezroczysty a wysokość tak dobrana aby spełniać wymogi techniczne ale i zapewnić maksymalne doświetlenie KluboGalerii SARP od góry istniejącymi otworami. Całość obiektu oparta jest o architektoniczny format 100×70 cm. Zarówno konstrukcja jak i funkcja wpisuje się w rozmiar plansz konkursowych, które są tak znaczącym elementem w galerii SARP i tak często są w nim prezentowane, oceniane czy wystawiane. Ten wymiar zdeterminował wszystkie działania projektowe.
Chcieliśmy jednak jeszcze bardziej otworzyć pawilon na ulicę Dyrekcyjną i zainteresować prezentowaną w nim architekturą zwykłego przechodnia niezwiązanego ze środowiskiem architektury. Stąd pomysł na interakcyjną transformowalną elewację. Wykonana jest ona z paneli poliwęglanowych o formacie 100x240x4cm i stalowego elementu ruchomego. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy możliwość dowolnego i elastycznego kreowania formy i funkcji elewacji oraz możliwość ekspozycji plansz w formacie 100×70. Pierwszą opcją jest szczelne zamknięcie galerii np. w czasie wykładu czy prezentacji. Druga możliwość to stworzenie miejskiej galerii poprzez obrócenie paneli o 90 stopni. Pozwala to nie tylko na stworzenie atrakcyjnej przestrzeni miejskiej ekspozycji ale otwarcie pawilonu na ludzi i jeszcze zwiekszenie jego transparentności i niematerialności. Ostatnią możliwością jest wjeżdzanie paneli zewnętrznych do środka i utworzenie wystawy architektury lub wernisażu. W takiej konfiguracji pawilon jest w 100 procentach otwarty dla ludzi i miasta co było naszym głównym założeniem.
Wnętrze jest oparte na siatce o module 100×70 i wykonane z płyt cementowo-włóknowych Fermacell położonych na wyizolowanej konstrukcji stalowej co sprawia że można je łatwo zdemontować lub wymienić na nowe. Całość dopełniają modułowe meble wykonane z najmodniejszych na Śląsku i okolicach płyt OSB . Składają się one z boxów o wymiarach 50×35, z których można poskładać ławę kawową (4 moduły), stół do oceniania plansz (8 modułów), siedzisko dla koktajlbaru lub na potrzeby wykładu (1 moduł). Jedynym stałym elementem wnętrza KluboGalerii jest bar z logami sponsorów i oświetlenie zintegrowane z konstrukcją.
Pawilon dopełnia reprezentacyjne wejście, które spełnia również funkcje wiatrołapu oraz zadaszenia wejściowego. Pozwala to działać pawilonowi niezależnie od wnętrza Galerii SARP. Od strony północnej znajdują się stojaki rowerowe zintegrowane z konstrukcją pawilonu oraz opcjonalnie schody kręcone na antresole. Wystarczy tylko położyć na górną konstrukcję stalową pokrytą poliwęglanem ażurowe, stalowe płyty pomostowe oraz wykonać stalową barierkę zintegrowaną z konstrukcją obiektu aby uzyskać dodatkową przestrzeń dla pawilonu i atrakcyjny punkt widokowy na oś ulicy Dyrekcyjnej.

wizualizacja noc
pawilon-SARP-1

rzut parteru
pawilon-SARP-3

elewacja frontowa
pawilon-SARP-4

przekrój A-A
pawilon-SARP-5

Start typing and press Enter to search