Projekt hotelu dla zwierząt | data kwiecień 2015 | typ projekt wykonawczy | miejsce Rudnik Wlk. | powierzchnia 400m2
wizualizacja 1
Pierwszy w Polsce hotel dla zwierząt to prosty obiekt zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie lasu w okolicach Częstochowy. Mają w nim czasowo przebywać zwierzęta domowe podczas wakacyjnych wyjazdów, długich weekendów i biznesowych delegacji właścicieli. Odbywać się tam będą również szkolenia dla psów, będzie można skorzystać z porady weterynarza lub zapewnić odrobinę relaksu swojemu ulubieńcowi w zwierzęcym mini spa.
Nietypowa lokalizacja miała kluczowy wpływ na formę i materiał, z którego został wykonany obiekt. Budynek ten wpisuje się w bogatą tradycję budownictwa drewnianego na terenach leśnych w tamtych okolicach. Technologia drewniana w jakiej powstanie obiekt odegrała kluczową rolę w jego wyglądzie i odczuwaniu.
Równie istotnym czynnikiem kształtującym formę hotelu była oryginalna funkcja. Charakterystyczny kształt rzutu oparty na literze C pozwala uzyskać intuicyjność i łatwość funkcjonowania oraz obsługi obiektu. Tworzy ciekawe przestrzenie dla zwierząt a zarazem zapewnia spokój właścicielom i sąsiadom.
Trzecim czynnikiem mającym wpływ na ostateczny kształt architektury i wnętrz było przeznaczenie ich dla przyszłych, szczególnych mieszkańców. To dla nich zaprojektowane są specjalne przeszklenia, wygodne pokoje z wybiegami, pomieszczenia zwierzęcego spa czy przestrzenie do wspólnych zabaw i szkoleń.
Sercem obiektu jest prostokątne atrium o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu. Takie rozwiązanie zapewnia wszystkim zwierzętom spokój i brak wizualnej interakcji. Dodatkowo tworzy atrakcyjną przestrzeń zabaw i odpoczynku, do której można się dostać z każdego boksu. Pomieszczenia dla zwierząt zostały zaprojektowane tak aby każde miało swój indywidualny wybieg, z którego może korzystać kiedy ma na to ochotę. Każde legowisko posiada przeszklenie aby nie tracić kontaktu z otwartą przestrzenią i wyeliminować uczucie zamknięcia czy wyalienowania. Każdy boks ma również urządzenia do psiej higieny i szafę na ulubione zabawki, okrycia i inne potrzebne elementy wyposażenia. Wszystko to tworzy przyjazną przestrzeń zwierzęcego pokoju hotelowego.
Całość projektu to składowa makro aspektów urbanistycznych i mikro czynników wynikających z nietypowego przeznaczenia i funkcji. Obiekt tworzony był dwutorowo aby spotkać się w połowie tworząc architekturę wynikającą z analiz istniejącej przestrzeni, okolicznej zabudowy ale również nawyków czy ergonomii zwierząt. Dzięki temu udało się stworzyć obiekt prosty, logiczny ale przy tym pomysłowy
.
Projektowany budynek to jednokondygnacyjna, niepodpiwniczona, wolnostojąca niska zabudowa z przeznaczeniem czasowego pobytu zwierząt. Budynek podzielono na 2 rodzaje przestrzeni funkcjonalnej: część reprezentacyjno-socjalną i część techniczną. W programie użytkowym w części reprezentacyjno-socjalnej uwzględniono niezbędną przestrzeń holu, punktu rejestracji i wypisu, węzeł sanitarny, zaplecze techniczne, pomieszczenia. socjalne przebywania pracowników stałych i czasowych (weterynarz) oraz pomieszczenie przygotowania posiłków suchych i kotłownię. W części technicznej uwzględniono potrzebę stworzenia 19 indywidualnych pomieszczeń boksowych wychodzących na dziedziniec wewnętrzny, jedno wydzielone zamknięte pomieszczenie dla mniejszych zwierząt domowych oraz przyległe pomieszczenia pomocnicze: magazynowe i pielęgnacyjne. Obie przestrzenie funkcjonalne oraz wszystkie pomieszczenia obsługuje jeden ciąg komunikacyjny, który łączy się z holem wejściowym
wizualizacja 2
plan zagospodarowania
wizualizacje wnętrz
rzut obiektu
wizualizacja 3
wizualizacja 4
pokój dla zwierząt