Notice: Undefined variable: stripteaser in /home/ddarchit/www/wp-content/themes/DD/page.php on line 48

Siłownia dla Śląski Klub Sportowy | data czerwiec 2019 | typ projekt wykonawczy wnętrz | miejsce Katowice C.H. Załęże | powierzchnia 2500 m2

Gdzie będzie najfajniejsza siłownia w regionie? Katowice, C.H. Załęże. Kto jest zleceniodawcą? Firma Platinium Wellnes sp. z o.o. z Krakowa. Właściciel takich marek jak Fitness Platinium i Smart Gym. Dlaczego będzie najlepsza? Ponieważ zarówno projektowanie, Śląsk jak i sport są naszymi pasjami od zawsze. Dlaczego będzie wyglądać tak nie inaczej, jakie mamy pomysły i skąd się wzięły. Jak stała się początkiem dyskusji o tym jaki jest współczesny Śląsk i zamieszkujący go ludzie, dowiecie się czytając opis i oglądając materiały graficzne. Ponad 2500 m.kw. nowoczesnej ale i śląskiej/lokalnej przestrzeni do pracy nad swoim ciałem, hartem ducha i charakterem. Nowa jakość w pojęciu klubu sportowego czy siłowni.

Śląsk na mapie Polski jest miejscem bez wątpienia charakterystycznym i wyjątkowym, ze względu na swoją architekturę, krajobraz, język ale przede wszystkim mieszkańców. Wynika to z burzliwej historii regionu , która kształtowała przez lata jego tożsamość i charakter. Odrębność ta była gnębiona aby potem być gloryfikowana, wykorzystywana do celów propagandy aby potem zostać zdegradowana. Aż do dziś , do momentu kiedy na nowo Śląsk definiuje swoją tożsamość, zaczyna doceniać swą przeszłość i dostrzegać jej wartość. Odbiciem życia od zawsze jest architektura.

Śląski renesans. Od niedawna zaczęto na nowo dostrzegać wartość indywidualnego charakteru regionu stworzonego na fundamencie ciężkiej ludzkiej pracy, prostych wartości i wiary ale też fascynacji pieniądzem i nowoczesnością jaką przyniosła przemysłowa rewolucja. Dzięki temu trendowi wiele obiektów poprzemysłowych takich jak Muzeum Śląskie czy kopalnia Guido zyskało nowe życie poprzez rewitalizacją i nadanie im nowych,współczesnych funkcji wykorzystując klimat z przeszłości. Dostrzeżono ich proste i logiczne piękno wynikające z potrzeb funkcjonalnych kunsztu inżynierskiego.

Kopalnia / gruba Podróż i struktura. Szyb / zrąb – wejście Kopalniany szyb to miejsce łączenia się światów: tego nad powierzchnią z tym pod ziemią. Zrąb to dokładnie określenie przestrzeni stycznej obu światów. Naszym szybem kopalnianym i miejscem przez które wchodzimy do innego świata jest klatka schodowa z windą prowadząca z parkingu znajdującego się na dachu obiektu na niższy poziom usług. To ona ma być punktem charakterystycznym i dominantą tej przestrzeni. Szola – winda / schody Po wejściu do wnętrza naszego „szybu” znajduje się szola czyli rodzaj platformy zwożącej górników na dół do pracy. Jej wygląd przywołuje charakter prawdziwych wind kopalnianych co stanowi zaproszenie do wejścia w ten specyficzny świat kopalni.

schody ruchome / szola
Podszybie / chodnik – strefa lounge Na końcu schodów znajduje się podszybie/lounge – to tu ustala się się szczegółowy plan działania na całą szychtę. To również miejsce gdzie grubiorze gromadzą się po wykonanej pracy i odbyciu drogi kamiennymi chodnikami. Czuć w powietrzu spokój, specyficzny rodzaj ulgi i zadowolenia z dobrze wykonanych obowiązków. Tu często toczą się proste rozmowy o życiu , rodzinie i wszystkich sprawach tam na górze.



Lampownia – recepcja Było to kluczowe miejsce gdzie górnicy przed pracą pobierali sprzęt oświetleniowy i pracowniczy, który miał im zapewnić bezpieczeństwo a po robocie codziennie go zdawali. Urządzenia i lampy nigdy nie opuszczały terenu kopalni i były wspólne. To miejsce symbolizować ma stalowa recepcja gdzie nie dostaniemy pyrlika i kasku jednak miejsce to strzeże porządku i ładu w naszej siłowni.


Maszynownia z kołem zamachowym – wejście do szatni Koło zamachowe napędzane silnikiem parowym to było serce kopalni. Urządzenie to odpowiadało zarówno za transport górników jak i samego urobku na powierzchnię. Ogromne tłoki , stalowe ruchome konstrukcje nieustannie pompujące energię przypomina serce, którego praca daje życiodajną moc człowiekowi. To miejsce styku głównej sali siłowni z szatniami jest centralną przestrzenią siłowni i tą moc ma przekazać wszystkim siłaczom i siłaczkom. Do szatni wprowadzają nas neony z których słynęły Katowice i ul. 3 Maja, kiedyś synonim nowoczesności, który dziś wraca w wielkim stylu.

Przodek – sala główna Miejsce gdzie leje się pot, krew a czasem łzy. Miejsce gdzie nie ma miejsca na słabości , wymówki a w cenie jest twardy charakter. Zaprojektowane słupy z węgla maja przypominać czas kiedy na Śląsku prawdziwą wartością była ciężka praca i rodzaj braterskiej przyjaźni. Ściana z czarnej skały ma symbolizować twardość i siłę natury. Ściana z cegły to nawiązanie do familoku, domu i rodziny ale jest tam miejsce również na przyrodę , zieleń i słońce wpadające przez przeszklenia przypominające że Śląsk to nie tylko rewolucja przemysłowa.


Festyn – Eleiko Obrzędy i tradycja to nieodzowna część śląskiej tożsamości. Śpiew, taniec, kolorowe kwiaty, balony i karuzele. Czarny Śląsk zawsze kochał kolory. Przestrzeń profesjonalnych ciężarów ma być eksplozją barw i kształtów, modernistycznym zawrotem głowy z kolorowymi szczegółami odpowiadającymi poszczególnym ciężarom.

Dom – strefa kobiet i sala fitness. Dom to spokój i przestrzeń w której na Śląsku rządzi kobieta. Przestrzeń zawsze czysta , zadbana ale i subtelna swoimi detalami. Śląska tapeta z roślinnym wzorem wyznacza przestrzeń kobiet. Jej wzory mają jednak bardzo nowoczesne, dynamiczne kształty. Jest to połączenie przeszłości i przyszłości kobiet na Śląsku pięknie nazywanych frelami.

Szatnia – łaźnia łańcuszkowa. Do łaźni damskiej wprowadza nas ikoniczna księżna Pszczyny. Przestrzeń ta, tak kontrastująca z ciemnymi wnętrzami kopalni ma pokazać różnorodność Śląskich światów a jednocześnie ich bliskość. Eleganckie tapety, jasne barwy , lustra i kafle to świat subtelnej księżniczki austriackiej, która przywiozła ze sobą na Śląsk nowoczesność i otwartość umysłu.

Na wejściu do szatni męskiej wita nas przedsiębiorca z Goduli czyli pierwszy śląski milioner, wizjoner i człowiek który utożsamia śląski amerykański sen. Przestrzeń ta nazywana na kopalni łaźnią to miejsce charakterystyczne poprzez swój funkcjonalizm, który stworzył przestrzeń o wyjątkowym kształcie stalowych linek , łańcuszków i oceanu odzieży zawieszonej pod sufitem. Do tego kształtu nawiązuje sufit naszych szatni gdzie materiałowe elementy przenikają się z oświetleniem i instalacjami.



Śląski Epilog.
ŚKF ma być opowieścią o Śląsku, jego historii która jest fundamentem przyszłości. Ma być paralelą odczuć i emocji zapisanych w materiałach, kształtach i czynnościach. Ma być współczesną adaptacją języka przeszłości i kreatywnym jego użyciem.Wehikułem czasu ale tylko po to,aby mądrze i świadomie móc wejść w przyszłość. Określeniem kierunku w którym również nowoczesna architektura i design mogą nosić piękno, prostotę i tak cenny klimat obiektów historycznych w którym człowiek tak dobrze się czuje, do którego tęskni i chce wracać. Ma być to miejsce w którym czuje się u siebie , ma poczucie przynależności do pewnego bytu geograficzno-historycznego. ŚKF ma być przestrzenią w której przeszłość łączy się z dynamiczną teraźniejszością i patrzy pozytywnie w przyszłość.